Binayı ve içerisindeki varlıkları ses, su, nem, sıcak ve soğuğa karşı korumak için alınan önlemlere yalıtım, tecrit, başka bir ifade ile de izolasyon denilmektedir. Yapıların iç ve dış etkilerden korunabilmesi ancak yalıtımla mümkün olabilmektedir.

Tekniğine uygun olarak yapılmış yalıtım uygulamaları, binada oturanlara güvenli, gürültüden uzak, çağdaş ve sağlıklı,  mal ve can emniyeti açısından daha güvenli bir ortam sağlar. Isı, ses, su, yangın yalıtımı uygulamaları, enerji tasarrufu, hava kirliliği, konforlu bir yaşam, gürültüsüz sağlıklı mekanlar ve sürdürülebilir geleceğimiz için bir zorunluluktur. Yalıtımlı binalarda yalıtımsız binalara göre %30 ila %50 daha az enerji kullanmaktadır. Bu da hem bireysel hem de ülke ekonomisine katkı anlamına gelir.

Hızlı nüfus artışı ve ekonomik değişim nedeni ile ülke genelinde 20. yüzyılın son çeyreğinde özellikle de göç alan bölgelerde yapı gereksinimi hızla artmıştır ve bu durum yapı üretiminin hızlanmasına neden olmuştur. Yeni yapım sistemleri ve hızlı yapı üretimi pek çok sorunu da beraberinde getirmiştir.

Türkiye’de 16 milyon konut var ve bunların yüzde 91’i yalıtımsız. Sadece 2007 yılında konut ısınması için 15 milyar dolar dolaylarında bir meblağ harcadık. Oysa konutlarda yalıtım yaparak, her yıl yaklaşık 7 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlayabiliriz.Burada da izolasyonun önemi belirgin bir şekilde belli olmaktadır.

Avrupa’da ise yalıtım malzemesi kullanım oranları Türkiye’ye göre çok daha fazla ve bize göre 6-7 kat daha az enerji faturası ödüyorlar.Türkiye olarak enerji ithalatçısı bir ülke olduğumuz için, 2010’de 60 milyar dolar civarı enerji ithalatı yaptık. Bu yıl ise ithal enerjiye ödeyeceğimiz rakamın 70 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor.Enerjinin her alanda bilinçli kullanılması, ekonomi ve insan sağlığı kadar gelecek için de önemli bir sorumluluktur, çünkü enerji, doğadaki sınırlı kaynaklardan, çok yüksek maliyetle elde edilmektedir.

YALITIM TÜRLERİ

Yalıtım Türlerini Ayrı Başlılar Altında İnceleye Bilirsiniz.

Makalemizde emeği geçen Sayın Halil Öz’e Teşekkür Ederiz.

2 YORUMLAR

  1. teşekkürler byyildirim harika bir yazı olmuş bu arada blog tasarımınız çok hoş yeni keşfettim bloğunuzu içeriklerinizin devamı gelirse takipteyim 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz