Dış Cephe Mantolama – Mantolama Malzemeleri

1
1997
Dış Cephe Mantolama

Binaların ısı yalıtım yöntemlerin başında dış cephe mantolama gelir. Binalarda yalıtımın sürekliliğine ve ısı derecesini ayarlamak için en iyi ve en çok önerilen uygulama mantolama sistemidir. Çünkü hem kolay hem de başarılı bir uygulamadır. Mantolama kısaca; mevsimsel ısı geçişlerini önlemek için binanın içine ve dışına yapılan kaplama sistemidir. Bu izalasyon sistemi en çok tercih edilen ve geçerli olan bir uygulamadır.

Mantolama birçok Avrupa ülkesinde zorunlu olsa da, ülkemizde henüz böyle bir durum söz konusu değildir. Avantajları ise çok fazladır. Binanın dış cephesinin ısı geçişlerinden meydana gelecek zararlarına engel olur, bina üzerinde oluşacak çatlakları engeller, su yalıtımı sağlar, enerji tüketimini azaltır veya artışına engel olur, yoğuşmaya engel olur ve en önemlisi de binanın ısı tasarrufu yapmasını sağlar. Bu gibi önemli nedenler yüzünden mantolama her bina için çok gerekli bir uygulamadır.

Mantolama hemen hemen her binaya yapılabilir. Çatılara, girişlere, küçük binalara da dahil olmak üzere çok çeşitli uygulama alanları mevcuttur. Yapılma aşaması ise çok zor ve uzun bir süreç değildir. Dış cephe mantolaması büyük bir bina için 2-3 hafta gibi bir süreçte tamamlanabilmektedir. Bu süreç tabii ki değişiklik gösterebilir. Be değişim o işte çalışacak personel sayısı ve hava koşulları nedeniyle değişiklik gösterecektir. Mantolama yapıldıktan sonra ise en önemli aşama, mantolamanın korunması. Özellikle alçak binalar için dış etmenlerden korumak çok önemlidir. Özellikle mantolama yakınlarında yapılacak inşaat çalışmaları büyük risk taşımaktadır. Eğer bir şekilde mantolama zarar görürse bütün bina zarar göreceği için, en ufak bir zararda mantolama yapan firmayla iletişime geçilmelidir.

Mantolama Yasası;

Dış cephe mantolamanın günümüzde birçok binaya uygulandığını görmekteyiz. Özellikle sağladığı yararlara bakıldığında hem çevreye hem de insan sağlığına önemli bir katkısı bulunmaktadır. Kış ve yaz aylarının olumsuz etkilerinden binanızı korumanız için dış cephe mantolama yaptırmalısınız.

Ülkemizde inşaat hacminin de artmasıyla yeni yasal düzenlemeleri de beraberinde getirmişti. Dış cephe mantolama tüm yeni binalar için zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca yapınıza mantolama yaptırmak için oy birliği gerekirken artık oy çokluğu ile karar alınacaktır. Eğer dış cephe mantolama işlemi sırasında üzerine düşen gidere katılım göstermeyen kişiler  KMK’nın 20. maddesi gereğince yüzde 5 gecikme faizi talepli icra takibi ile karşı karşıya kalacak.

Yeni uygulama, yeni binalarda hemen başlarken, mevcut binalar ise 2 Mayıs 2017’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi’ni almak zorundadır. 2017’den sonra bina alım-satımında Enerji Kimlik Belgesi tamamen zorunlu hale gelecektir. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin uygulanmasıyla birlikte enerji tüketiminin yarıya indirgenmesi amaçlanmıştır. Dış Cephe Mantolama’nın %70 ısı tasarrufu sağladığını, yapı dışından gelen gürültüyü %15 oranında azalttığını, su, rutubet ve nem geçirme oranın en fazla %1 olduğunu unutmayınız.Terleme, küf, mantalarlanma gibi sağlığımızı olumsuz etkileyecek koşulların önüne geçmek ve yaşam alanımızın kalitesini yükseltmek için mantolama gereklidir.

Dış cephe mantolama binanızın ısıl performanslarının iyileştirilmesinde gereklidir.Yapılarda dış cephe mantolama enerjiden tasarruf sağlayarak gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre kirliliğini önlemektedir.  Yeterli yalıtım ayrıca yaşam standardınıza katkıda bulunur ve yapınızın dokusunun korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı ve rahat yaşam sadece uygun ısı ve nem şartlarına sahip olan mekânlarda mümkündür. Eğer bir fayda-maliyet karşılaştırması yapılırsa, ısı yalıtımı hem ekolojik hem de ekonomik  bakımından faydalıdır ve kısa sürede geri kazanılan bir yatırımdır. Bununla birlikte inşaatın fiziksel ve teknik prensiplerinin incelenmesi ve yüksek kalitede uygun yalıtım malzemesinin kullanımı önemlidir.

Binalarda ısı yalıtımının bulunmayışı veya yetersiz olması sonucu ısıl konforun, yani kullanıcıların sağlıklı ve üretken olmaları için gerekli ısıl şartların, sağlanabilmesi için çok yüksek yakıt tüketimi gerekir. Ancak dış cephe mantolama sayesinde bu tüketim minimumda tutularak cebinizde rahatlamış olur. Diğer yandan binanın tasıma gücü güvenliği açısından beton ve demirin korozyonunun önlenmesi için yapılacak en doğru koruma da yapıya, dışarıdan kesintisiz şekilde mantolama uygulanmasıdır. Böylelikle beton ve demir, atmosfer şartlarının olumsuz etkilerinden (yağış, sıcaklık vb.) de korunduğu için yapının kullanım ömrü de uzayacaktır.

Isı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanmaktadır. Ancak ısı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolamadır. Isı yalıtım sistemleri içerisinde dış cephe mantolama uygulaması en uygun olan ısı yalıtım sistemidir. Dış cephe mantolama sayesinde ısı kayıplarını ve ısı kazançları en aza indirgenir. Ayrıca dış cephe mantolama yakıt tüketimini azalttığı için de çevrenin korunmasına büyük bir katkı sağlar. Yani yalıtımın çevre dostu olduğu da söylenebilir.

Dış Cephe Mantolamanın genel avantajları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Dış Cephe Mantolama sayesinde hem ısı hem su yalıtımı sağlanır
  • Yakıt tüketimini azalttığı için  çevre dostudur
  • Binanızın ömrünü uzatır
  • Yapınıza estetik bir görünüm kazandırır
  • Yoğuşma riski en aza indirgenir
  • Sıcaklık farkları sebebiyle oluşabilecek çatlaklıkları ve zararları önler
  • Dış yapıyı tüm dış etkenlerden korur

Yapınızın uzun ömürlü olması ve sağlıklı bir yaşam alanında yaşamınızı sağladığı için dış cephe mantolamaoldukça önemlidir. Bu yüzden yapı sektörlerinde en önemli uygulamalardan birisidir.

Uygulanışı:

Mantolamanın uygulaması yedi aşamadan oluşmaktadır. Uygulamadan maksimum performans alınabilmesi için her aşama kendi alanında uzman kişilerce yapılmalıdır.

Kullanılacak Standart Cephe Mantolama Malzemeleri

Isı yalıtım levhası, Yapıştırma harcı, Isı yalıtımı sıvası, Dekoratif kaplama sıvası, Donatı filesi, Mekanik tespit dübeli, Köşe profili, Subasman profili, Damlalık, Dilatasyon, Denizlik profili, Dış cephe boya.

Yüzey hazırlığı : Uygulama yapılacak yüzey tozdan, kirden ve nemden arındırılmalıdır. Dökülme ya da kabarma olan yüzeyler özel tel fırçalar ile temizlenmeli, çatlak ve kırık yerler onarılmalıdır.

Subasman Profilinini Yerleştirilmesi : Mantolama uygulaması için kullanılan mantolama levhaları subasman profiline içerisine yerleştirilerek düzgün bir hat oluşturulması sağlanmalıdır.

Mantolama Levhalarının Yapıştırılması : Levhaların yapıştırılacak yüzeylerinin kenarları boyunca çerçeve metodu ile yapıştırma harcı sürülür. Levhaların ortalarına noktasal yapıştırıcı sürülür.

Mantolama Levhalarının Dübellenmesi : Yapıştırma işleminde kullanılan harcın kurumasından ortalama bir gün sonra rüzgar ve türbülans etkilerini önlemek amacıyla, ısı yalıtım malzemeleri plastik dübel ile metrekareye altı adet gelecek şekilde dış cepheye tespit edilir.

Köşe Profillerinin Yerleştirilmesi : Bina dış yüzeyindeki köşelere su ve rüzgar etkileri ile mantolama sisteminde oluşabilecek ayrılma risklerini engellemek ve düzgün köşeler elde etmek için köşe profili uygulaması yapılır. Damlalık, dilatasyon ve denizlik profilleri konulması gereken yerlere uygulanır.

Fileli Sıva Uygulaması : Mantolama levhalarının üzerine birinci kat sıva uygulaması yapılır, çatlama ve kopmaları engelleyen donatı filesi ilk kat sıvanın içine gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumadan daha kalın olan ikinci kat sıva uygulaması yapılır.

Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ve Dış Cephe Boya Uygulaması : Sıva uygulaması tamamen kuruduktan sonra çimento esaslı mala ile uygulanabilen son kat dekoratif kaplama tekstürlü bir görünüm verilerek uygulanır. Dekoratif dış cephe kaplaması yapılırken, yukarıdan aşağıya doğru hızlı bir şekilde uygulanmalı ve estetik görünümü bozacak hatalı uygulama yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Dekoratif dış cephe kaplamalarının üzerine akrilik esaslı dış cephe boya uygulaması yapılarak mantolama uygulaması sonlandırılır.

Estetik Tasarım

Standart dış cephe mantolama sistemi uygulamasına ek olarak isteğe bağlı dış cephe estetik tasarım uygulamaları ile hem binalarınızın değerini artırabilir hem de çevrenizi güzelleştirebilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz