Dar ve uzun salonlar için dekorasyon ipuçları

0
2066

Hem uzun, hem de dar olan I şeklindeki salonları düzenlemek gerçekten başlı başına bir macera olabilir. Şekil itibariyle koridora benzeyen ve kar şeklindeki salonlara nazaran dekor düzenlemesini yapmanın daha zor olduğu bu salonlar, bazı dokunuşlarla gayet de şık bir görünüşe bürünebilir. Evinize daha da sevmenizi sağlayacak olan bu dokunuşlar, dar salonlarınızı daha rahat yaşanabilir ve ferah kılacaktır.

Dar salonları tasarlamaya başlamadan önce her zaman için odanın bir köşesinde boşluk bırakmanız gerektiğini hatırlamak gerekir. Eğer hane halkının ve misafirlerinizin salon içindeki eşyaların arasında dolaşarak ilerlemesini istemiyorsanız, bunu yapmanız şart. Ayrıca otururken veya dinlenirken de mobilyaların sizi rahatsız etmesini istemezsiniz herhalde, değil mi?

Televizyon ünitesini hangi taraftaki duvara konumlandıracağınızı karar verirken ışık hesabı yapmanız da gerekir. Oturma grubunu pencerenin bulunduğu duvarın karşı tarafına yerleştirmelisiniz.

Ayrıca odanız çok uzunsa, koltukları ve TV ünitesini karşılıklı olarak yerleştirdikten sonra odanın bir ucunu da ayrı olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin yemek masası veya kitap okumak için rafların bulunduğu bir köşe, salonu daha şık gösterecektir. Halılar için de aynı şey geçerli. Odanın tam ortasında yuvarlak bir halı modelini tercih ettikten sonra uzunlamasına bir halıyı da odanın diğer ucunda kullanabilmeniz mümkün.

Seçeceğiniz koltuk takımının ince ve uzun şeklinde tasarlanmış olması, salon içinde daha az yer kaplayacağından diğer mobilyalar için gerekli alanı elde etmenize yardımcı olur.

Her ne olursa olsun, dar ve uzun salonların da uzman ellerde gayet başarılı bir şekilde dekore edilebileceğini unutmayın. Mobilyalarınızı seçerken güzelliği kadar kullanışlı ve az yer kaplıyor olması da kriterleriniz arasında mutlaka yer almalı. Yatay yerine dikey düzlemde uzayan mobilyalar, dar ve uzun salonlar için biçilmiş kaftandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz